Kontaktujte nás:   00420 558 712 283    

Kontaktné šošovky

Starostlivosť o kontaktné šošovky

Správna starostlivosť o kontaktné šošovky je najdôležitejším základom pre pohodlné a bezpečné nosenie kontaktných šošoviek.

Jedine každodenný dezinfekciou a čistením si zaistíte ostré videnie a komfort po celú dobu nosenia. Ďalej spomínaná starostlivosť o šošovky nie je potreba u jednodenných kontaktných šošoviek, pretože tie sa hneď po celodennom nosení vyhodia.

Prečo je starostlivosť o kontaktné šošovky dôležitá

roztoky pre sosovkyNa kontaktných šošovkách sa usadzuje lipidobílkovinový sediment, ktorý sa môže stať živnou pôdou pre baktérie. Šošovky sa musia pravidelne čistiť, lebo aj voľným okom neviditeľná vrstva usadenín sa môže byť zdrojom pre mikróby. K tomu slúži špeciálne roztoky pre kontaktné šošovky odporúčané vaším očným špecialistom.

Čistenie a oplachovanie sú nevyhnutné na odstránenie hlienu, sekrétov a usadenín z priebehu nosenia šošoviek. Očistite a opláchnite šošovku ihneď po vybratí pred jej dezinfekciou. Choroboplodné zárodky môžu byť odstránené iba pomocou čistenia, oplachovania a dezinfekcie.

Aký roztok k starostlivosti o šošovky použiť?

Špeciálne roztoky na čistenie, dezinfekciu, hydratáciu a uchovávanie kontaktných šošoviek nemožno nahradiť ničím iným. Majú zvláštne sterilné zloženie, ktoré nezastúpia žiadny iný roztok. Vhodný roztok na kontaktné šošovky vám odporučí váš očný špecialista.
Mäkké kontaktné šošovky sa nesmú nikdy vyvárať a nesmie sa na ne požívať prostriedky určené k tvrdým kontaktným šošovkám. Pokiaľ používate peroxidové systémy, musíte podľa pokynov peroxid tiež neutralizovať.

  • Vždy používajte čerstvé roztoky pred dátumom expirácie.
  • Tepelná dezinfekcia môže vaše šošovky poškodiť.
  • NIKDY neuchovávajte šošovky iba vo fyziologickom roztoku. Fyziologický roztok neochráni šošovky pred kontamináciou a môže spôsobiť zanesenie infekcie do oka.
  • NIKDY nepoužívajte roztoky určené iba pre tvrdé šošovky.
  • NIKDY nedávajte šošovky do úst a nepoužívajte k ich zvlhčovaniu iné ako odporúčané roztoky.
  • NIKDY neoplachujte šošovky vodou z vodovodu, pretože tá môže obsahovať nečistoty, ktoré môžu kontaminovať alebo poškodiť vaše šošovky a môže tak dôjsť k poškodeniu oka alebo jeho infekciám.

Uloženie kontaktných šošoviek do puzdra po vybratí z oka

puzdro pre kontaktne sosovky1. Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy dôkladne umyte a osušte ruky.

2. Predtým, než si vyberiete šošovky z očí, vypláchnite obe mištičky puzdra na kontaktné šošovky roztokom na kontaktné šošovky.  

3. Obe je naplňte po rysku puzdra - ak by ste puzdro naplnili menej, mohla by šošovka vyschnúť, ak viac, šošovka by sa mohla prilepiť na rozhraní mištičky a viečka puzdra a pri otváraní sa potom natrhnúť.

4. Nikdy opakovane nepoužívajte roztok v puzdre na šošovky

5. Odstráňte prvú kontaktnú šošovku z oka, ako vás to naučil váš optometrista. Najvyššie začínajte vždy rovnakou šošovkou, aby sa predišlo zámene.

6. Pravou šošovku umiestnite na dlaň a zvlhčite ju niekoľkými kvapkami roztoku. Jemne ju premasírujte bruškom ukazováka druhej ruky. Potom šošovku opláchnite prúdom čistého roztoku.  

7. Ponorte ju prstom ju do pravej misky puzdra (väčšinou je označené viečko puzdra R = pravá / L = ľavá). Uistite sa, že je šošovka, v čase keď nie je nosená, úplne ponorená do roztoku.

8. S puzdrom už ďalej netrepte a položte ho na rovnú plochu.

Ak sú šošovky nevhodne uložené, môžu vyschnúť a stať sa krehkými. Ak sa tak stane, vyhoďte ich. V prípade, že šošovky hodláte nepoužívať dlhšiu dobu, poraďte sa so svojím kontaktológom ohľadom ich uloženia.

Po dezinfekciu kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky by v puzdre a roztoku mali zostať cca 6 hodín, najlepšie cez noc. U peroxidových roztokov je 6 hodín minimálna odporúčaná doba, pred vybratím šošovky z roztoku a nasadením sa naviac musí skontrolovať, či je roztok plne zneutralizovaný - nie sú v ňom stále bublinky.

1. Kontaktné šošovky si nasaďte podľa nácviku s vaším optometristom.

2. Akonáhle si kontaktné šošovky nasadíte, zvyšný roztok vylejte.

3. Dodatočná starostlivosť o puzdro je nevyhnutná, pretože aj puzdro môže byť zdrojom bakteriálnej alebo hubovej kontaminácie. Mištičky puzdra vypláchnite čerstvým roztokom - nikdy vodou!

A nechajte ho na vzduchu vyschnúť. Potom uzavrite puzdro viečkami.  

Puzdro na kontaktné šošovky by malo byť menené pravidelne, odporúča sa raz za 3 mesiace alebo s každou novou fľašou roztoku.


Prečítajte si tiež:

VERNOSTNÝ PROGRAM KONTAKTO.SK

Pri väčšom nákupe a platbe prevodom na náš účet získate bezplatnú dopravu alebo môžete aktívne využívať vernostný program, ktorý Vám umož'nuje nákupy až o 10% lacnejšie. Zberom bodov za svoje nákupy, alebo pri odporúčaní zákazníka aj za jeho objednávku - to jeden z možných spôsobov ako nakupovať ešte lacnejšie. Čakajú Vás tu tiež darčeky dodávane k niektorým produktom.

O INTERNETOVOM OBCHODE KONTAKTO.SK

Internetový obchod Kontakto.sk zaručuje rýchle a jednoduché nákupy kontaktných šošoviek, vrátane nízkych cien za originálne výrobky. V našom obchode sa nachádza kontaktné šošovky renomovaných firiem ako sú: Bausch & Lomb, Ciba Vision, Johnson & Johnson, Cooper Vision a iné. Ale to nie je zďaleka všetko z našej ponuky. Ponúkame tiež roztoky, očné kvapky a bohaté príslušenstvo ku kontaktným šošovkám. Nákup týchto produktov si môžete vyzdvihnúť v našom e-shope, odberných miestach Uloženka.cz alebo sú Vám zasielané pomocou pošty alebo kuriérov.

Kontaktujte nás

telefon+420 558 712 283

email

kontaktoKONTAKTO.SK Internetový Obchod, spol. s r.o.
Hlavní Třída 43/34
737 01 Český Těšín