Kontaktujte nás:   00420 558 712 283     kontakt@kontakto.sk

Existuje rozdiel medzi predpisom pre okuliare a kontaktné šošovky?

Nosíte okuliare a chcete si ako doplnok pre určité príležitosti zaobstarať kontaktné šošovky? Pri kontrole u očného lekára došlo k zmene predpisu pre kontaktné šošovky a zdá sa Vám, že aj Vaše okuliare by potrebovali upraviť počet dioptrií? Potom Vás možno napadlo, či by ste mohli pre obe pomôcky nápravy chyby zraku použiť jeden a ten istý predpis.

Bohužiaľ to nie je tak jednoduché. Požiadavky na dioptrické okuliare a kontaktné šošovky sú totiž odlišné z dôvodu rozdielnej vzdialenosti od očí. Šošovky leží priamo na povrchu rohovky, zatiaľ čo okuliare sú umiestnené približne 12 až 14 milimetrov pred očami. Predpisy slúžiaci k oprave refrakčnej chyby, či už ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti, prípadne astigmatizmu, sa teda v oboch prípadoch líšia. Z toho dôvodu musí očný lekár vykonať odlišné vyšetrenie a vystaviť dva rôzne dokumenty, ktoré špecifikujú dioptrie zvlášť pre okuliare a zvlášť pre kontaktné šošovky.

 

Pri vystavovaniu predpisu pre kontaktné šošovky je potrebné, aby očný špecialista uviedol ďalšie údaje, ktoré nie sú pre dioptrické okuliare nutné. Ide o:

  • Základná krivka rohovky - Tá určuje zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky, ktoré musí na oko dobre padnúť. Nemalo by byť ani príliš tesné, ani príliš voľné.
  • Priemer šošovky - Špecifikuje celkovú veľkosť šošovky. Spolu so základnou krivkou má vplyv na správne prispôsobenie kontaktných šošoviek očiam. Najčastejšie sa priemer u mäkkých šošoviek pohybuje medzi 13,5 a 14,5 mm.
  • Značka a materiál šošovky - Očný špecialista zvolí materiál a značku šošoviek na základe konzultácie s pacientom podľa individuálnych potrieb. Dôležité je zvoliť správny stupeň priepustnosti kyslíka s ohľadom na dĺžku nosenia, prípadne požiadavku na možnosť občasného prespávanie bez vybratia šošoviek.

 

Pokiaľ si chcete teda objednať šošovky z online e-shopu, vyvarujte sa použitiu predpisu pre Vaše dioptrické okuliare. Mohli by ste si totiž zaobstarať nesprávne šošovky, pri ktorých nosení by ste zbytočne oči namáhali, videnie by nemuselo byť dostatočne ostré a ako dôsledok by ste si mohli spôsobiť nepríjemné bolesti hlavy či ďalšie problémy.

 

Prevod predpisu pre okuliare na predpis pre kontaktné šošovky

kontaktne sosovky predpis pre okuliarePred tým, než očný lekár vystaví predpis na kontaktné šošovky, musí potvrdiť, že ste vhodným kandidátom pre nosenie šošoviek. Môže vychádzať z už existujúceho predpisu na dioptrické okuliare. V prípade, že majú Vaše okuliare príliš vysoké dioptrie alebo je predpis veľmi zložitý, môže sa stať, že pre Vás nebudú kontaktné šošovky vhodné.

Ak je nosenie šošoviek možné, môže očný špecialista použiť ako základ predpis pre okuliare a s pomocou prevodný tabuľky určiť niektoré parametre pre kontaktné šošovky. Štandardný predpis dioptrických okuliarov sa skladá z 3 číselných údajov. Uveďme si nasledujúci príklad: -4,00 / -1,50 x 180

  • Prvé číslo (-4,00) udáva v prípade znamienka mínus stupeň krátkozrakosti (myopia), v prípade znamienka plus stupeň ďalekozrakosti (hyperopia).
  • Druhé číslo (-1,50) špecifikuje stupeň astigmatizmu. Môže mať tiež negatívnu či pozitívnu hodnotu.
  • Tretie číslo (180) označuje os astigmatizmu (horizontálne, vertikálne, a podobne).

 

Aby sme Vás nezaťažovali zdĺhavými prepočty, uvedieme iba približné pravidlo, ako rýchlo odhadnúť dioptrie kontaktných šošoviek z dioptrií okuliarov. Platí zhruba, že počnúc -4,00/+4,00 D sa na každé dve dioptrie u okuliarov predpis pre šošovky navyšuje o +0,25 D (napríklad: -4,00 D okuliarov zodpovedá -3,75 D šošoviek, - 6,00 D okuliarov zodpovedá -5,50 D šošoviek alebo -8,00 D okuliarov sa rovná -7,25 D šošoviek atď.).

 

Pretože dioptrie nie sú jediným údajom pre správnu špecifikáciu vhodných šošoviek, vykoná očný lekár ešte ďalšie vyšetrenia, vedúce k presnému stanoveniu predpisu pre kontaktné šošovky.

Ľudia s refrakčnými vadami by mali o zdravie svojich očí čo možno najviac dbať. Stanovenie spôsobu korekcie krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu aj ďalších očných vád nie je jednoduchou záležitosťou, a preto by sa mal človek vždy obrátiť na odborníka. Či už Vám sú predpísané okuliare alebo kontaktné šošovky, správne údaje na predpisu sú tým najdôležitejším faktorom na zabezpečenie ostrého videnia.


Prečítajte si tiež:

VERNOSTNÝ PROGRAM KONTAKTO.SK

Pri väčšom nákupe a platbe prevodom na náš účet získate bezplatnú dopravu alebo môžete aktívne využívať vernostný program, ktorý Vám umož'nuje nákupy až o 10% lacnejšie. Zberom bodov za svoje nákupy, alebo pri odporúčaní zákazníka aj za jeho objednávku - to jeden z možných spôsobov ako nakupovať ešte lacnejšie. Čakajú Vás tu tiež darčeky dodávane k niektorým produktom.

O INTERNETOVOM OBCHODE KONTAKTO.SK

Internetový obchod Kontakto.sk zaručuje rýchle a jednoduché nákupy kontaktných šošoviek, vrátane nízkych cien za originálne výrobky. V našom obchode sa nachádza kontaktné šošovky renomovaných firiem ako sú: Bausch & Lomb, Ciba Vision, Johnson & Johnson, Cooper Vision a iné. Ale to nie je zďaleka všetko z našej ponuky. Ponúkame tiež roztoky, očné kvapky a bohaté príslušenstvo ku kontaktným šošovkám. Nákup týchto produktov si môžete vyzdvihnúť v našom e-shope, odberných miestach Uloženka.cz alebo sú Vám zasielané pomocou pošty alebo kuriérov.

Kontaktujte nás

telefon+420 558 712 283

emailkontakt@kontakto.sk

kontaktoKONTAKTO.SK Internetový Obchod, spol. s r.o.
Hlavní Třída 43/34
737 01 Český Těšín