Kontaktujte nás:   00420 558 712 283    

Čo treba vedieť o roztoku na kontaktné šošovky?

Užívatelia kontaktných šošoviek boli iste na začiatku oboznámení očným lekárom, ako sa správne o šošovky starať. Pokiaľ používate jednodňové kontaktné šošovky, Vaša práca je celkom jednoduchá. Na konci dňa šošovky vyberiete a vyhodíte. Ak nosíte šošovky na opakované použitie a postupujete podľa pokynov optika, každý deň venujete pár minút potrebnej starostlivosti, dôležité pre zachovanie zdravých očí. Súčasťou tejto starostlivosti je očistenie šošoviek v predpísanom roztoku.

Na trhu existuje veľká séria najrôznejších typov a značiek roztokov na kontaktné šošovky. Roztoky slúžia primárne na čistenie, dezinfekciu a uchovávanie kontaktných šošoviek. Zároveň udržujú materiál šošoviek mokrý a ohybný. Dôležitou funkciou je tiež odstránenie bielkovín, ktoré sa usadzujú na šošovkách v podobe mŕtvych buniek, odplavených z oka slzami, a znižujú tak použiteľnosť šošoviek.

roztoky na kontaktne sosovkyVhodný typ roztoku určuje optik podľa typu kontaktných šošoviek a podľa zdravie očí (napr. rôznych alergií). Ak z nejakého dôvodu uvažujete o jeho zmene, je nevyhnutné sa poradiť s odborníkom. Existuje totiž niekoľko druhov roztokov, pri čom každý má svoje špecifiká, výhody a nevýhody. Okrem špeciálnych roztokov na kontaktné šošovky s dezinfekčným účinkom existujú aj ďalšie roztoky, ktoré však majú len doplnkové funkcie a neponúkajú komplexnú starostlivosť, ktoré Vaše kontaktné šošovky potrebujú.

 

Medzi dva základné druhy roztokov na kontaktné šošovky patria:

  • Viacúčelové roztoky na kontaktné šošovky
  • Systémy starostlivosti o šošovky na báze peroxidu vodíka

Viacúčelové roztoky

Tento systém poskytuje komplexnú starostlivosť o kontaktné šošovky. Dvojzložková kvapalina sa používa na čistenie, oplachovanie, dezinfekciu a uchovávanie mäkkých kontaktných šošoviek v púzdre. Viacúčelové roztoky boli pôvodne určené na čistenie a dezinfekciu jednoduchým spôsobom plákanie a ukladanie. Šošovky nebolo nutné mechanicky utierať. Na základe ďalších výskumov sa však zistilo, že pre zvýšenie účinnosti čistenia sa aj u viacúčelových roztokov odporúča pred uložením šošovky navlhčiť roztokom a mechanicky je očistiť.

Viacúčelové roztoky sú väčšinou lacnejšie ako roztoky na báze peroxidu vodíka. Nielen cena, ale hlavne jednoduchosť použitia patria medzi dôvody, prečo je tento typ roztokov najčastejšie používaným systémom starostlivosti o kontaktné šošovky.

Ako postupovať pri použití:

1) Vždy keď kontaktné šošovky vyberiete z očí, v dlani je najprv opláchnite roztokom a potom jemne utrite prstom. Pred umytím šošoviek nezabúdajte na dôkladné umytie rúk.

2) Vyprázdnite použitý roztok z puzdra na šošovky, puzdro naplňte novým roztokom a šošovky do neho uložte. Nikdy nemiešajte čerstvý roztok so starým, použitým roztokom. Znižuje sa tým účinnosť dezinfekcie.

 

Roztoky na báze peroxidu vodíka

Rovnako ako viacúčelové roztoky slúži na čistenie, dezinfekciu a uchovávanie kontaktných šošoviek. Očný lekár ich môže predpísať napríklad vtedy, ak má používateľ alergiu na niektorú zo zložiek viacúčelového roztoku. Všeobecne však nie sú toľko používané ako viacúčelové roztoky na kontaktné šošovky.

Tento typ roztoku na kontaktné šošovky vyžaduje použitie špeciálneho puzdra, ktoré reaguje s peroxidom vodíka a neutralizuje ho na neškodný fyziologický roztok. Nesprávny typ puzdra by s roztokom nereagoval a šošovky by následne spôsobovali pálenie, štípanie a začervenanie očí. Nikdy preto nepoužívajte iné puzdro ako to, ktoré je súčasťou balenia s roztokom na báze peroxidu vodíka. Nikdy tiež nekvapkajte roztok priamo do očí.

Ako postupovať pri použití:

1) Vždy dodržiavajte všetky pokyny uvedené na balení.

2) Naplňte špeciálne púzdro čerstvým roztokom a vložte kontaktné šošovky. Nikdy nemiešajte starý, použitý roztok s novým.

3) Počkajte najmenej 4 až 6 hodín (pozri. Pokyny na balení) pred vložením šošoviek do očí.

4) Nikdy neoplachujte kontaktné šošovky roztokom na báze peroxidu vodíka priamo pred vložením do očí.

 

Ďalšie typy roztokov:

Soľný roztok

Jednoduchý, pH vyvážený fyziologický roztok možno použiť na opláchnutie šošoviek pred ich vložením. Neobsahuje žiadne dezinfekčné prvky, a preto nemôže nahrádzať špeciálne roztoky na kontaktné šošovky.

Denný čistiaci roztok

Je určený iba na čistenie šošoviek, k uvoľňovaniu a odstránenie usadenín a nečistôt z ich povrchu, nie však k ich dezinfekciu.

Enzymatický odstraňovač bielkovín

Roztok slúžiací na odstránenie bielkovín usadených na šošovkách a tým tak prevencii infekcií. Existujú v kvapalnej forme či vo forme tabliet. Ich použitie môže byť odporučené očným špecialistom ako extra starostlivosti o kontaktné šošovky.

 

Niekoho môže napadnúť, prečo vlastne nie je možné k čisteniu kontaktné šošoviek použiť obyčajnú vodu? Vodu z vodovodu, balenú, ani destilovanou by ste k starostlivosti o šošovky rozhodne nemali nikdy používať. Vo vode sa totiž môžu vyskytovať mikroorganizmy, ktoré sa jednoducho zachytia na kontaktných šošovkách a prenesú sa tak do očí, kde môžu spôsobiť infekciu. Niektoré nebezpečné mikroorganizmy môžu dokonca ohroziť zrak. Z týchto dôvodov by ste sa tiež mali vyvarovať nosenia šošoviek pri plávaní a ďalších vodných športoch.

Roztok na kontaktné šošovky patri medzi základné prvky starostlivosti o šošovky. Jeho správna voľba je dôležitá z hľadiska kompatibility s používanými kontaktnými šošovkami aj z hľadiska zdravia očí daného pacienta. Bližšie informácie o predpísanom roztoku alebo jeho zmene vždy najlepšie poskytne Váš ošetrujúci očný lekár.


Prečítajte si tiež:

VERNOSTNÝ PROGRAM KONTAKTO.SK

Pri väčšom nákupe a platbe prevodom na náš účet získate bezplatnú dopravu alebo môžete aktívne využívať vernostný program, ktorý Vám umož'nuje nákupy až o 10% lacnejšie. Zberom bodov za svoje nákupy, alebo pri odporúčaní zákazníka aj za jeho objednávku - to jeden z možných spôsobov ako nakupovať ešte lacnejšie. Čakajú Vás tu tiež darčeky dodávane k niektorým produktom.

O INTERNETOVOM OBCHODE KONTAKTO.SK

Internetový obchod Kontakto.sk zaručuje rýchle a jednoduché nákupy kontaktných šošoviek, vrátane nízkych cien za originálne výrobky. V našom obchode sa nachádza kontaktné šošovky renomovaných firiem ako sú: Bausch & Lomb, Ciba Vision, Johnson & Johnson, Cooper Vision a iné. Ale to nie je zďaleka všetko z našej ponuky. Ponúkame tiež roztoky, očné kvapky a bohaté príslušenstvo ku kontaktným šošovkám. Nákup týchto produktov si môžete vyzdvihnúť v našom e-shope, odberných miestach Uloženka.cz alebo sú Vám zasielané pomocou pošty alebo kuriérov.

Kontaktujte nás

telefon+420 558 712 283

email

kontaktoKONTAKTO.SK Internetový Obchod, spol. s r.o.
Hlavní Třída 43/34
737 01 Český Těšín